Квіти (flos)
Квітка являє собою видозмінений, укорочений і обмежений у зростанні спороносний втечу, пристосований для утворення спор і гамет, а також для проведення статевого процесу, що завершується утворенням плода з насінням. Виняткова роль квітки як особливої морфологічної структури пов'язана з тим, що в ній повністю поєднані всі процеси безстатевого та статевого розмноження. Від|шишкиголосонасінних|
Одна з характерних рис будови квітки - його симетрія. За особливостями симетрії квітки поділяються на актиноморфні, або правильні, через які можна провести кілька площин симетрії, кожна з яких ділить його на дві рівні частини (парасолькові, капустяні), — і зигоморфні, або неправильні, через які можна провести тільки одну вертикальну площину симетрії (бобові, злакові).
Якщо через квітку не можна провести жодної площини симетрії, її називають несиметричною, або асиметричною
За аналогією з актиноморфністю, зигоморфністю та асиметричністю квітки загалом говорять і про актиноморфність, зигоморфність та асиметричність віночка.
Для короткого та умовного позначення будови квіток застосовують формули, в яких за допомогою літерних та цифрових позначень кодують різні морфологічні ознаки: стать і симетрію квітки, число кіл у квітці, а також число членів у кожному колі, зрощення частин квітки та положення маточок (верхня або нижня зав'язь).
Квітка діаграма. 1 — вісь суцвіття, 2 — приквітник, 3 — чашолісток, 4 — пелюстка, 5 — тичинка, 6 — гінецей, 7 — криюче листя.
Найбільш повне уявлення про будову квітки дають діаграми, які представляють схематичну проекцію квітки на площину, перпендикулярну осі квітки і проходить через криючий лист і вісь суцвіття або втечі, на якому розташована квітка.